Flygtninge i vores hjemby

SKREVET AF: Kasper Tang Plambech og Kristian Vitus Voigt Kristensen

Avisen i undervisningen og Skoleblogs avisskabelon

Vi har spurgt en dame med navn Dajana Vidic hvordan det var at flygte til Danmark. Og om hvordan det er at bo her.

Vi kunne godt tænke os at høre en historie fra en flygtning som bor i vores by, så derfor opsøgte vi Dajana Vidic på hendes arbejdsplads.  Hun har en frisørsalon i Roskilde. Vi har interviewet hende og spurgt hende om en helt masse, som hun havde en masse interessante svar på.

Dajana Vidic en er serbisk kvinde, hun er 38 år gammel og er flygtet til Danmark i 1998 pga borgerkrig i Serbien. Hun siger at de flygtede ca. 12 personer sammen, der alle endte i Danmark. Hun har to drenge, en på 8 og en på 12 år, som hedder Stevan og Stefan. De er født i Danmark og har boet i Osted hele deres liv.

“Vi kørte gennem Bosnien, derefter sejlede vi til Italien i en lille båd. Da vi ankom i havnen gik vi ind i en lastbil som stod åben og gemte os derinde, og derfra kørte vi med den helt ned til Hamborg i Tyskland, og så tog vi et tog til Danmark derfra”. Vi spurgte hende om hun helst vil bo i Serbien eller Danmark. ”Jeg synes folk er søde og rare så jeg kan godt lide at bo her, men jeg ville hellere bo i Serbien sammen med min familie.” Svarede hun.

Vi er overrasket over at Dajana kan have det så godt efter at have flygtet, og at hun fungere så godt i samfundet. Det viser også bare at alle flygtninge ikke bare er nogle der begår kriminalitet, og at man skal give alle en chance, det mener vi i gruppen i hvert fald.